This post is also available in: English

   Tento meč je v koshirae z konce 19 stol.  Celé koshirae je bojové, není to příliš zdobná záležitost, jakých je všude mnoho k vidění.

Koshirae koto tachi zkráceného na katanu

Vlevo je na fotce koshirae z tohoto meče, vyfocené podrobněji.

Všimněte si zejména záseků na tcubě, patrně pochází z bitvy. Tsuka je netradiční tím, že nemá pod opletem rejnočí kůži (raya) anglicky Rayskin, ale lakovaný plech. Celý oplet (tsuka ito) je rovněž lakován urushi, což dodá velkou trvanlivost v  polních podmínkách.  Oproti jiným tsukám, co jsou běžně k vidění jinde, má tato jen základní fuchi z plechu a kashira je rohovinová. Na menuki je bůžek s pytlem štěstí, jedoucí na lodi a hrající na flétnu.

 

Blade of koto tachi shortened to katanaZde je čepel. Nenechte se mást řapem, ten byl neštastnou náhodou vyleštěný až v dnešní době, při bližším pohledu na meč je jasné, že se jedná o velmi starý kousek.  Při důkladném pohledu je vidět i hamon, který zdánlivě mizí.  To je způsobeno tím, že tomuto meči byl někdy v minulosti dodělán brus hadori, který ovšem nerespektoval původní tvar ani rozsah hamonu.

Tento meč je v soukromé sbírce a aktuálně není na prodej. Nicméně se jedná o zajímavý kousek a proto jeho majitel souhlasil s publikováním exponátu na webu.