Článek  je zde uveřejněný s velkými díky  a se svolením autora Jakuba Zemana.

Obří japonský bitevní meč nagamaki v goširae, Sue koto, atrib.Jamato – den škola Kanabó , pozdní období Muromači (16.stol.).
Délka čepele 108cm
Celková délka210cm
Čepel je ve stylu kanmuri otoši s nioideki midare hamonem, sestávajícím s čódži, gonome etc..Výrazná textura překládání (hada tacu) je itame, hrot ó kissaki, nakago ubu mumei.Váha čepele 2,5 (!)kg. Příslušenství (koširae) z 16.stol.ve stylu hirumaki, lakované stejně jako saya s mosazným kodžiri červeným lakem uruši, vzácně se vyskytující cuba (pravděpodobně Hizen) ve formě wangata s námětem suirjú (vln)vyvedená v technice kusaraši dle dekorativní školy Rinpa z 19.stol..
Meč v totožném koširae, s hodnocením NBTHK Tokubecu kičó tóken (extrémně drahocený meč) v poliši a nepatrně kratších rozměrů, signovaný Kanabó Masacugu se objevil v aukci Bonhams v New Yorku 22.10.2009 s atribucí původu z mauzolea Tokugawů v Nikkó, pokladnice Tóšógu, odkud byl meč údajně vyvezen na konci 19.stol.v období Meidži.Vzhledem k charakteru objednávek a výroby takto výjmečných zbraní se lze důvodně domnívat, že toto nagamaki je totožného původu.
/poděkování aukčnímu domu DOROTHEUM spol. s r. o., Ovocný trh 2/580, 110 00 Praha 1,
tel.: +420 224 222 001 za poskytnutí fotografií/