Fake x replica x original?

Fake x replica x original?

Tento článek je psán z uživatelského pohledu, směrovaný hlavně začátečníkům.

Při nákupu Japonského meče je třeba promyslet následující kriteria aby jste zabránili tomu, že koupíte nekvalitní výrobek za přemrštěnou cenu.

Nejdříve je třeba ujasnit si, zda Vás zajímá meč na cvičení- ať už iaido nebo kenjutsu a nebo máte zájem vlastnit Japonský originál ? Podle této volby se odvíjí dalši kroky na Vaší cestě za svým mečem.

Originály:

S Japonským originálem nelze doporučit cvičení a to zejména sekání. Tameshigiri jako takové bylo zkouškou meče a nikoli techniky bojovníka a tyto meče si již své odsekaly. S meči lze civičit Kata z Iaido a dalších směrů, nicméně i zde je třeba dbát zvýšené opatrnosti aby nedošlo k poškození koshirae.

Při nákupu originálů je třeba všímat si všech detailů. A to včetně osoby prodávajícího. Zdá se Vám, že se ten člověk potřebuje meče spíše rychle zbavit ? Nezná jej do detailů a zaskočíte jej otázkou, která by byla jinak triviální pro každého kdo meče studuje? Může se jednat o překupníka kradeného zboží. A nebo prodávající není majitelem meče, ale zcizil ho blízké osobě, například příbuznému.

Může se ale stát, že jste v tématu Japonských mečů zběhlejší než prodávající. Neznalost detailů nutně nemusí znamenat, že jde o překupníka. Platí sice, že kdo hledá, najde. Nicméně i přes to je v našich končinách poněkud obtížné získat některé vysoce odborné poznatky.

Je také možné, že se jedná o pozůstalost a prodávájící nemá ani tušení co prodává protože se o podobné věci nikdy nezajímal. Výše uvedené lze tedy shrnout do pravidla, že osoba prodávajícího by ve Vás měla budit důvěru, nebo alespoň nebudit nedůvěru.

Nabízený meč je potřeba si pořádně prohlédnout. Při nákupu po internetu by Vám seriozní obchodník měl bých schopen dodat fotky a vysvětlení čehokoli, co je Vám na meči nejasné z uvedeného popisu. Toto platí i při nákupu replik, nicméně tam lze upřednostnit funkčnost meče před podrobnými detaily.

Kdo chce meč na studium, chce originál. Kdo chce meč pro trénink, ohlíží se po replice.

Může se stát že nabízený meč není “v polishi”. To může mít řadu příčin. Někdo před Vámi- a to i klidně přímo v Japonsku- mohl čepel naleptat aby zobrazil strukturu, případně odstranil korozi. Časté jsou také neodborné zásahy typu přebroušení smirkovým papírem, vrypy to čepele způsobené bodáním do písku…

I nevyleštěný meč může být pravým skvostem Vaší sbírky pokud má určitě parametry v pořádku. U takového meče je dobré si na vhodném světle prohlédnout hamon v celé délce a na obou stranách. Zvýšenou pozornost věnujte hlavně monouchi. Také je třeba se podrobně podívat, zda špatný polish nemaskuje nějaké kazy, jako například Hagire.

Dále je tu řap. Nakago Japonsky, anglicky Tang. Je důležité aby nebylo jakkoli zasahováno do koroze a tvaru řapu ! To je jedno ze základních pravidel. Může se Vám však stát, že meč který jste dostali do ruky vlastnil někdo, kdo tohle pravidlo neznal. Cena meče s vyčištěným či přetvarovaným řapem může být nižší. Nicméně na funkčnosti meče jako takového se tim příliš nemění a pokud je na čepeli samotné dostatečně znát stáří a deklarované parametry, není to nepřekonatelná překážka.

Samostatná otázka je navařování řapů a tvorba falešných signatur. Také chemické zestařování by zasloužilo podrobnější popis, tyto otázky však přesahují rámec tohoto článku.

Koshirae nelze popsat obecně, je mnoho škol, stylů a materiálů. Jen bych nastínil, že Japonci nemilují symetrii a tento přístup se promítá i do výroby koshirae. Až na meče moderní doby nepracovali s odlitky a pokud ano, nikdy nenechali viditelnou spáru po spojení dvou půlek tovaru.

Toto je vynález až falsifikátorů z číny, kteří mají třeba i kvalitní formy ale už z podstaty procesu nemohou vytvořit kvalitní koshirae.

Damašková čepel samurajského meče také patří k jejich populárním vynálezům. Na e-bay i Aukru je možné je vidět téměř neustále.

Damašek vzniká překládáním ocelí různých vlastností- složení- obsahu uhlíku. Japonské meče se oproti tomu vyráběli z oceli překládané, ale nemíchaly se tak jako u damašku různé oceli do jedné vrstvy. Toto je třeba mít na paměti a neplést si to s faktem, že některé historické konstrukce Japonským mečů používaly jinou ocel na jádro čepele, jinou na ostří a podobně.

Uvedli jsme si základní rysy kterých by si měl být schopen všimnout i začátečník. Pochopitelně jsou další měřítka, toto téma je ale příliš obsáhlé a většina měřítek stejně vychází z výše uvedených faktů.

Ještě se zmíním o cenách. Vy si přejete meč co nejlepší úrovně za co nejmenší cenu. Prodávjící prodává meč, protože za něj potřebuje mít peníze a to čím víc tím lépe. Výsledná situace by měla být kompormisem pro obě strany.

Nesluší se však o ceně za meč smlouvat. Meč- originál- není houska na krámě ani laciná replika z tržnice. Je to výsledek práce mistra kováře a případně dalších profesionálů. Je to umělecký předmět, zrovna tak jako smrtící zbraň. A v neposlední řadě je to morální hodnota.

Prodávající Vám může dát z dobré vůle slevu, nebo Vy se na ni můžete zeptat, ale nikdy by jednání nemělo sklouznout ke smlouvání. Pokud tuto snahu zachytíte ze strany prodávajícího, je třeba zvýšit pozornost.

Repliky:

Je- li Váš pohled na Japonský meč čistě praktický, silně doporučuji pořídit si repliku. Ale pozor- je zde řeč o replikách a ne laciných napodobeninách. Ty mohou být i velmi nebezpečné vlivem špatného ukotvení čepele v rukojeti, nebo rizika zlomení při seku což může mít ve společnosti ostatních lidí fatální následky.

Máme to štěstí, že v našich krajích působí hned nekolik dobrých můstrů řemesla. Práce Pavla Bolfa jsou zde poměrně známé a jejich prezentaci je věnována webová stránka Pavla Bolfa. Jistě je zde řada dalších vynikajících mečířů, ty zde však nebudu zmiňovat protože většinou nemají veřejný kontakt uvedený na webu. (pokud tento článek čte některý z nich a měl by zájem uveřejnit svůj kontakt zde na tomto webu, lze to domluvit přes náš kontaktní formulář)

S těmito meči lze cvičit bez rizika plynoucího ze špatného zpracování. Kromě toho kvalita i po estetické stránce je na takové vysoké úrovni, že tyto meče mají silné ambice uspokojit i touhu po Japonském originálu- v jisté míře.

Jsou však finančně náročnější, což je zejména pro začátečníky problém. Pokročilejší sběratelé i adepti bojových umění vědí, že je lepší na meč čekat a šetřit, než mít rychle věc kterou stejně brzy přerosteme.

Pokud jsou na Vás výše uvedené příklady přiliš drahé, nebo si zatím nejste svým zájmem tolik jisti, je tu další řešení.

Osobně mám dobré zkušenosti s firmou Hanwei. A troufám si říci, že je lepší pořídit si levnější verze od nich, třeba Hanwei pracital, Practical plus, practical pro a podobně. Vyšší modely bývají lepší po stránce koshirae a polishe ale samotná kvalita čepele už příliš neroste. Minimálně rozhodně neroste tak jako cena dražších modelů. Neni to ani výhodná investice- pořizovat si vyšší modely mečů od firmy Hanwei.

Pro účely trénink tak bohatě postačí řada practical, pro náročnější performance. S oběmi mám dobré zkušenosti.

Můžete se podívat přímo na web kde je možné tyto meče zakoupit a získat více informací (zde) . Pro návštěvníky, kteří budou mít zájem o tento druh meče a uvedou v objednávce, že se o nabídce dozvěděli na tomto webu je připravena sleva z původní ceny.

Meče od firmy Cold Steel. Kvalita je poměrně stejná jako u firmy Hanwei ale cena je poněkud vyšší. Cold steel je jedna z prvních firem, co začaly vyrábět katany seriově.

Pak jsou zde firmy jako byla Kotokatana, Masashiro.. Zde je kvalita jednotlivých kusů velmi proměnlivá. Jsou však nejlevnější a proto je hodně lidí kupovali jako první meč. Pokud už je to nutné, před použitím si meč prosím alespoň pořádně prohlédněte . Je dobré rozmontovat a smontovat pro ujištění se, že kolíček v tsuce drží. Meč by neměl při pohybu “chrastit”.

Všechny uvedené firmy mají swé komerční weby a jsou snadno dohledatelné.

V dalším článku na tomto webu se zaměříme na problematiku péče o Japonský meč a vyvrácení legend které kolují mezi lidmi a mohou vést k poškození meče nebo ke zranění.