This post is also available in: English

Tento meč pochází ze soukromé sbírky ve Velké Británii.  Čepel je ve starém polishi, podle tvaru období Muromachi a starší. Je podepsán Tsuguiye.

Tsuguiye byl jeden ze dvanácti kovářů (Kanji), které povolal císař Gotoba ve 13. století, aby se od nich naučil řemeslu výroby Japonského meče. Měl za cíl vytvořit nejlepší, ideální meč. Proto povolal ty nejlepší z nejlepších.

Tři z nich byli právě ze školy Aoe, což ukazuje na to, jak vyjímečná to byla škola. Tsuguiye patří do staré školy, Ko-Aoe, která sídlila v provincii Bitchu. Bývala sousedem provincie Bizen a blízkost školy Bizen se projevila na na tvarech mečů školy Aoe.

Stylizace znaků v Mei (signatura) stejně jako hamon a dvar řapu (nakago) spolu s tvarem meče ukazují na to, že tato katana byla opravdu vyrobena někým ze školy Ko-Aoe, přinejmenším dobrým studentem/ žákem Tsuguiye, ne li jím samotným. Bývalo běžnou praxí, že se i žák podepisoval jménem svého učitele, zejména pokud by jím byl kovář takto známého jména. Ve škole Aoe se s tímto jevem setkáváme opravdu často, navíc jsou jednotlivé práce mečířů velice podobné.

Koshirae:

Habaki je původní, bývalo pozlacené. Tsuba je ve stylu sukashi, přibližně 330 let stará.

Tsuka, saya, seppy- ty jsou vyrobené profesionálním sayashi v moderní době.

Menuki tvoří pár, pochází z konce 18. století, jedná se o stylizovaného boha na lodi s krysí či králičí hlavou na jedné straně a lidi sklízející rýži na straně druhé.

Fuchi pochází z konce 19. století je nejmladším originálem na meči. Zobrazuje výjevy z moře, je vyrobené ze zlata, stříbra a shakudo. Celkově ladí s tvarem Hamon a s menuki, které rovněž korespondují s vodními motivy.

Kashira je z rohoviny (vodní buvol).

Galerie: