Mokuso!

Nebo-li “Soustřeďte se!”

Ti, kteří cvičí bojová umění už toto slovo jistě slyšeli. Většinou probíhá meditace na začátku při nástupu do Dojo a na konci.

Možná si někdo z Vás říkal, proč má sedět se zavřenýma očima v nějaké divné poloze, s rukama v klíně když si přišel zacvičit a naučit se bojovat? Odpověď je prostá.  Tato úvodní meditace Vás má oprostit od rušivých vjemů z vnějšího světa, aby jste lépe a více vstřebávali všechno, co se můžete naučit na cvičení. Zároveň je to kulturní tradice.

Jaké jsou ty rušivé vjemy? Jedná se na příklad o myšlenky typu “Uložil jsem v práci tu tabulku?” nebo ” Dneska jí to na obědě ale seklo! ” případně ” Ach jo, zejtra zas třídní schůzky…” apod. Na začátku je relativně nesnadné soustředit se a to zejména proto, že v naší společnosti se stává tzv multitasking čím dál víc rozšířenou poruchou.

Jsme zvyklí a často i nucení dělat mnoho věcí najednou a proto je pak těžké “vypnout”. Kdo se to naučí, má velkou výhodu, protože jeho mozek bude odolnější vůči stresu a bude zároveň schopný podávat lepší výkony v práci.

Ne nadarmo mnoho špičkových manažerů praktikuje/ praktikovalo bojová umění!

A jak na to? Následující text berte jako obecný návod, každý jdem po své vlastní cestě a tak nelze vytvořit univerzální zaručeně fungující postup, jak utáhnout opratě své mysli. Stejně se o to ale pokusíme:

Termíny:

Asána – poloha těla, ve které meditujete. Toto téma vydá na samostatnou kapitolu. Pokud máte ruce, prsty v určité poloze, říká se tomu Mudra.

Seiza – je to notoricky známá poloha pro cvičence Japonských bojových umění. Je to jakési sezení v kleče, na patách jste opření a máte rovná záda, ruce opřené o stehna, prsty u sebe.

 

1) Usaďte se pohodlně. Pokud Vám seiza (asána) nevoní, trénujte ji v běžném životě, aby jste pak nebyli rušeni tělesným nepohodlím. Ikdyž má svůj velký význam, sedět v Asáně, je primární uklidnit mysl a jde to i bez berliček- to potěší lidi co mají problém s koleny a nebo s páteří.

2) Zklidněte svůj dech.  Zní to triviálně, ale v ovládání dechu je velké mystérium a kdo ho ovládne, má kontrolu nad svými tělesnými pochody. Proto dýchejte postupně během meditace stále víc ” do břicha”, pomaleji a hluboce a mysl i tělo se uklidní spolu s dechem.

3) Nezapomeňte přiměřeně vnímat svoje okolí. Uvidíte, že i ostatní mají třeba stejný problém jako vy- ze začátku udržet rovnováhu v asáně, pokukují po ostatních, jestli už bude konec a začne se cvičit, případně mají zavřené oči a soustředí se až mají vrásky na čele. Může se někdy stát, hlavně ze začátku, že se Vaše tělo bude jakoby vlnit, nebo rotovat a bude problém sedět v klidu. Netrapte se tím, časem to samo přejde.

4) Pokud jste se dostali až sem a ještě nezazněl povel ukončující meditaci, vítejte v dalším “levelu”. Nyní je čas pokusit se pracovat s Vaším vědomím, pravděpodobně již uklidněným po předchozích bodech. Někdo se rád soustředí na energie, někdo opakuje Mantry, jiný zas vizualizuje tok energií a případně rovnou i nějaké mocnosti.

To, co Vám radím já je naslédující- Eduard Tomáš to nazval “krátká cesta”, ale je to známo i z jiných systémů-Zen, Tantra, Esoterický Budhismus obecně… Prostě v tu chvíli nemeditujte, ale zkuste zachytit ono Ticho, které se nachází v pozadí Vašich myšlenek během této meditace. To, co ucítíte je Vaše pravá podstata, Vaše Já.

Další  cesta je například ta, že zaměříte svou mysl do bodu HARA. Váš střed- HARA – je ve vaší mysli v souladu s celým Vaším tělem, pocit rozšiřte na okolí těla, dojo, celý svět…. a klidně ještě dál. Toto cvičení rozhodně stojí za to vyzkoušet i “bokem”.  Velice zajímavě to souvisí s Newtonovou teorií akce a rekace. Což je (byla) vlastně podstata současnéhu fyzikálního paradigma obecně.  Newton nahrazoval tělesa tzv hmotnými body, jednorozměrnými objekty které mají váhu, hmotnost, rychlost a směr původního tělesa. Jsou vždy umístěny v těžišti, jedno těleso má jeden hmotný bod. Ten Váš je uprostřed těla, mezi pupkem a stydkou kostí.

Pokuste se o totéž s Vaším Já. Nahraďtě to, co se jmenuje tak jak to pojemnovali Vaši rodiče jen Vaším HARA. Všechny projevy, všechna minulost přítomnost i budoucnost se setká v tomto jednom bodě.

5) Co se děje pak?

Když se Vám podaří třeba s pomocí předchozích technik dosáhnout změněného stavu vědomí, můžete napříkald cítit vedle sebe mysli ostatních lidí. Můžete cítit, jak se mysl Vašeho Mistra otírá o mysli žáků a zkoumá, jak se ten který soustředí, co ho trápí, jak mu pomoci. Můžete také pocítit trápení svých spolucvičenců, ale i jejich radosti… V tranzu se toho může stát mnoho, je to silně individuální prožitek a to, že se Vaše zkušenost neshoduje se zkušeností kamaráda ještě neznamená, že jste tranzu nedosáhli! Nelekejte se, pokud zachytíte vědomí někoho, kdo viditelně v té místnosti ani nesedí, i to je možné.

6) Až se dostanete do tohoto bodu, prodlužte meditaci na celou dobu cvičení. Je to jedinečný způsob jak pomoci svému Já, mysli, mozku aby vnímal opravdu maximum a budete pak mít lepší pocit ze sebe a ze cvičení, dostaví se i pokrok, jaký by jinak nebyl možný.  Některé systémy a někteří Mistři Vám s touto otázkou meditace můžou pomoci i tak, že prostě na začátku bude tak náročná rozcvička, že až docvičíte a začně vlastní nácvik technik, budete natolik fyzicky vyčerpání, že Vás přestane podvědomí obtěžovat zbytečnostmi a  budete proste “jen cvičit”.

To je hlavním účelem meditace na začátku a více méně i na konci. Mokuso- to je jen Japonské slovo, ne název vlastní meditace nebo techniky. A jen na Vás, jaký význam mu dodáte Vy!